خانه جلسات ایران آنچه بنده در جلسه دوم می گویم:
آنچه بنده در جلسه دوم می گویم: مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
میانگین امتیار کاربران: / 0
ضعیفعالی 
نوشته شده توسط محمد حسین   
دوشنبه, 22 اردیبهشت 1393 ساعت 12:01

فهرست مباحث :

  1. بیان مختصر اعمال عمره
  2. تذکر نسبت به حجاب و اخلاق و رفتارهای اجتماعی(نگاه آنها به مردم ما نگاه به فرهنگ شیعه و ایران اسلامی است)
  3. توضیح در مورد مسجد النبی صلی الله علیه و آله و روضه منوره و تذکر نسبت به بهره برداری از فرصتها و پرهیز از اتلاف وقت
  4. نماز در حرمین( بیان حکم قصر و اتمام، اهمیت شرکت در جماعت و بیان حکم احتیاطی که برای زائر قابل فهم و عمل به آن آسانتر باشد بدون بیان اختلاف فتاوا در چگونگی قصر و اتمام و همچنین نماز جماعت و اقتدا و سجده بر مایصح السجود و ...)
  5. آداب سفر و تاکید بر نظم و انضباط و همچنین صبر و شکیبایی
  6. توصیه های ضروری:

. ما و کشورمان به عنوان یک کشور شیعه این شرافت را پیدا کرده ایم که با اعمال صحیح خود، معرف فرهنگ غنی و پربار و مترقی مذهب جعفری علیه السلام باشیم و ...

· باید توجه داشت که وارد کشوری شده ایم که علاوه بر فرهنگ خاص خودش، محل برخورد با مسلمانان تمامی کشورهای اسلامی دنبا است و آنها سفیران و خبررسان های تمام عالمند. خصوصاً اینکه نگاه آنان به مردم ما ،نگاه به فرهنگ شیعه، نگاه به انقلاب اسلامی، شهیدان و شهادت طلبی و ستیز و مبارزه با استکبار است.

· باید توجه داشت که نه تنها در مقابل اعمال فردی خود مسئولیم بلکه در مقابل حفظ حیثیت یک نظام که پایه های آن با خون پاک شهیدان، ایثار جانبازان و استقامت آزادگان و صبوری مردم انقلابی ما مستحکم شده است مسئولیم. ما و کشورمان به عنوان یک کشور شیعه این شرافت را پیدا کرده ایم که با اعمال صحیح خود، معرف فرهنگ غنی و پربار و مترقی مذهب جعفری (ع) باشیم. و چه زشت و نازیباست اگر این قله رفیع و ارزشمند با عمل ما غبار تنفر سایرین را به خود بگیرد. نستجیر باله العظیم.

· لذاست که باید به نکاتی توجه کرد و نهایت دقت در عمل را داشت:

· 1) وحدت مسلمین: برکاتی که در وحدت و برادری مسلمانان به دست می آید بر هیچکس پوشیده نیست. شعار توحید ما، عبادت و نماز و سجده و خضوع در مقابل خداوند یگانه، عشق و ارادت به رسول خدا (صلی اله علیه وآله و سلم) و خاندان و عترت طیبه او علیه السلام، آیات کریمه و نورانی کتاب شریف حق، مسجدالنبی و مسجدالحرام، کعبه و طواف و سعی حجر و حجر و هجرت و کوچ از مکه به مواقف شریف و قربانی تمایلات خود در سرزمین آرزوها و دوباره به گرد حق گشتن و سعی کردن، گره های محکم و جدانشدنی رشته های دوستی مسلمانان عالم با یکدیگر است. حساب گروهی با بخردو تندخوی را از حساب سایر مسلمانان جدا کنید که تمامی مسلمانان بلکه امت های فهیم عالم در مقابل نام ایران و امام و انقلاب و سربلندی شما ملت، متواضعند. همچنان که سفارش امام راحل و رهبر معظم انقلاب و مسئولین نظام است در راستای انجام فرمان امام صادق علیه السلام به دوستی با مسلمانان، جلب لطف حق فرمائید.

1- در بقیع و روضة النبی در احد و سایر اماکن که مبلغین وهابی مشغول سخن گفتن هستند گرد آنها جمع نشوید و از آنها دور شوید.

· 2- کتاب های تبلیغاتی آنها را نگیرید که خالی از صداقت در گفتار و حقیقت است.

· 3- اگر اشکالی در هر زمینه، خصوصاً در زمینه های عقیدتی و ... برایتان پیش آمد با روحانیت کاروان گفت و گو کنید.

· 4- مدینه مرکز تبلیغ اساس اسلام و مذهب جعفری بوده است. چهارهزار شاگرد امام صادق علیه السلام در این شهر از محضر حضرتش بهره برده اند. روزهای اقامت در مدینه فرصت خوب بهره برداری و ازدیاد فهم و علم است که فرمود: « وَ قُل ربِّ زِدنی عِلماً »

· 2) حجاب:

· اصل ضروری اسلام و خصوصاً شیعه حجاب است. عفت مادران ما، غیرتی را برای مردان جامعه ما در پی داشت که در طریق براندازی نظام غیرالهی، از هیچ فداکاری و استقامتی دریغ نورزیدند و این باید توسط زنان ما حفظ شود.

· 3) نماز:

· نماز شعار اسلام و مرز بین اسلام و کفر است.

· هنگام نماز، جهت حرکت تمام مسلمانان به طرف مساجد است. نکند که با بیدقتی ما و سهل انگاری در نماز جماعت و حضور در مساجد خدای ناکرده مارا «بی نماز!!» معرفی کنند. خصوصاً در زمان نماز عصر و عشا مراعات شود که خلاف جهت حرکت مسلمان های دنیا از مسجدالنبی و مسجدالحرام خارج نشویم .

· 4) اهمیت شرکت در نماز جماعت اهل سنت به حدی است که روایت می فرماید: مَن صَلّی خَلفَهُم کَمَن صَلّی خَلفَ رَسولِ اللهِ ... آنکه پشت سر ایشان به نماز بایستد مانند کسی است که مانند سر رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم ایستاده باشد. اما:

· الف- اتصال صفوف باید رعایت شود. خصوصاً در ایام حج تمتع اتصال صفوف درپشت بام مسجد الحرام و مسجدالنبی (ص) باید مراعات شود.

· ب- نماز استداره ای ( که گرد کعبه خوانده می شود) اگر در صف پشت سر امام جماعت باشیم صحیح است.

· نکته: نوجه به فتاوی بعضی مراجع عظام در مورد اقتداء و استداره بفرمائید.

· ج- دست بستن در نماز جایز نیست. بعضی از اهل سنت هم دست نمی بندند.

· د- گفتن آمین پس از سوره حمد جایز نیست.

· 5) هنگام نماز از جلوی نمازگزاران (فاصله محل ایستادن تا سجده گاه ) رد نشویم و صفوف نماز را به هم نزنیم.

· 6) ذکرهای نماز را آهسته بگوئید.

· 7) هنگام اذان گفتن، از نماز خواندن، قرآن خواندن و حرف زدن پرهیز کرده و به اذان گوش کنید و مستحب است حکایت کنیم اذان را( با مؤذن تکرار کنیم)

· 8) در بعضی نمازها ( معمولاً نماز صبح روز جمعه) بعد از سوره حمد، سوره «سجده» خوانده می شود. و هنگام تلاوت آیه سجده به سجده می روند و پس از آن برخاسته و بقیه سوره را خوانده و بعد به رکوع می روند و نماز ادامه پیدا می کند. می توانید نماز صبح را قبل از اقامه جماعت بجا آورید و در نماز صبح با جماعت هماهنگ باشید.

· 9) بعد از رکوع، مقداری در قیام درنگ کنید و همراه جماعت به سجده روید.

· 10) هم زمان با نماز جماعت، نماز فرادا نخوانید و قبل از امام جماعت به رکوع و سجده نروید و سلام ندهید.

· 11) پس از نماز دست ها را در گفتن تکبیر (سه تکبیر پس از نماز) بلند نکنید و می توانید هنگام سلام صورت را به دوطرف برگردانید.( و این مستحب است)

· 12)پس از هر اذان دو رکعت نماز نافله مستحب است ؛ از آن غفلت نفرمائید.

· 13) گذاشتن مهر(در مسجدالنبی(ص)و مسجدالحرام که موجب هتک و توهین می شود) جایز نیست. نماز بر فرش ها صحیح است و اعاده لازم ندارد.

· 14) هنگام ایراد خطبه نماز جمعه، نماز نافله و قرآن نخوانید و با یکدیگر صحبت نکنید.

· 15) در نماز جماعت از گرفتن دست جلوی صورت هنگام قنوت خودداری کنید، قنوت امر مستحبی است؛ می توان آن را نخواند و یا بدون دست جلوی صورت گرفتن آن را به جای آورد.

· 16) اگر در مدینه یا مکه قصد اقامت ده روز داشتیم (مثل عمرۀ رمضانیه) نمازمان تمام است. همچنین در حج تمتع اگر ده روز قبل از روز هشتم ذی حجه (که حاجیان محرم شده و به عرفات می روند) وارد مکه شدیم، نماز در مکه و عرفات و منی و روزهای بعد از منی در مکه تمام می باشد. اما اگر اقامت در مکه و مدینه کمتر از ده روز است نمازهای چهار رکعتی شکسته می شود. ولی مسافر در مسجدالنبی (ص) و مسجدالحرام مخیر است که نماز را شکسته یا تمام بخواند.(در حد دو مسجدو همچنین مکه و مدینه، فتوای مراجع عظام را ملاحظه بفرمائید)

· الف- هرگز در زمان اقامۀ نماز جماعت، نماز شکسته نخوانید.

· ب- اگر هنگام نماز جماعت در مسجد قبی یا سایر مساجد غیر از مسجدالنبی(ص) و مسجدالحرام بودید همراه جماعت نماز را اقامه کنید و سپس نماز خود را شکسته به جای آورید.

· 17) مسافر می تواند در مدینه به قصد برآورده شدن حاجت، سه روز را روزه بگیرد و بهتر است که این سه روز روزهای چهار شنبه و پنج شنبه و جمعه باشد.

· 18) از برکات سحرهای مسجدالنبی (ص) و مسجدالحرام و نماز شب مناجات با پروردگار غافل نباشید.

زیارت:

· زیارت فرهنگ اصیل اسلامی شیعی ماست و در باور تمام مسلمانان جایگاه خاص خود را دارد ولی باید از اعمالی که موجب هتک می شود، پرهیز کرد.

· 1)در و دیوار مسجدالنبی(ص) را در دید آنها نبوسید

· 2)به پنجره های بقیع دخیل و پارچه و نخ نبندید. به جای آن رشته های دل را با محبت خاندان عصمت و طهارت گره بزنید.

· 3)از روی قبرها خاک، گندم و سنگ برندارید.

· 4)روی قبرها پول، پارچه و خصوصاً عریضه نیندازید.

· 5)ازداخل بقیع فیلم برداری و عکس برداری نکنید.

· 6)در داخل و جلوی بقیع نماز نخوانید و احیاناً برای دیگران ایجاد مزاحمت نکنید.

· * نماز زیارت ائمه بقیع علیهم السلام و بعض بزرگان را در مسجدالنبی(ص) ادا کنید.

· 7) نظافت جلوی بقیع و بین الحرمین و داخل مسجدالنبی(ص) را رعایت کنیم.

· 8) در داخل بقیع و بین الحرمین و تمامی اماکن متبرکه سیگار نکشید.

· 9) در این اماکن از نوحه خوانی و سینه زنی و خواندن روضه های حساسیت برانگیز بپرهیزید و با صدای بلند دعای توسل و زیارت عاشورا نخوانید.

· 10) در این اماکن شریف نخوابید. (خصوصاً خواهران )

· 11) با صدای بلند صلوات نفرستید و زیارت نخوانید.

· 12) در این اماکن شریف که محل توجه و استفاده بردن است با صدای بلند یکدیگر را صدا نزنید، شوخی نکنیدو بلند نخندید.

· 13) هنگام نماز جلوی قبرستان بقیع به زیارت نایستید.

· * ان شاء الله هرروز صبح (بعد از نماز صبح ) و عصر(بعد از اقامه نماز عصر) که درب بقیع باز است و عاشقان اهل بیت علیهم السلام در بقیع و بین الحرمین به زیارت ایستاده اند، فرصتی است که از زیارت بهره بیشتری برد. خصوصاً در جمع کاروان خود و زیارت های جمعی مؤمنین.

· ما بَینَ بَیتی وَ مَنبَری رَوضَةٌ مِن ریاضِ الجَنَة رسول اکرم(ص) فرمود: میان خانه ام تا منبرم، باغی از باغ های بهشت است.

· بهترین مکان در مسجدالنبی(ص) محل «روضة» است. در این مکان از نماز، ادب و توجه و درک حضور بهره بگیرید.

· در سه نوبت صبح و ظهر و بعد نماز عشا، خواهران فرصت حضور در این مکان شریف را پیدا می کنند. باید توجه داشت 1- که کفش را در این مکان نبرید. 2- با صدای بلند حرف نزنید.و ادب در این محضر شریف را مراعات کنید.

* هنگام بازشدن مکان برای خواهران سر و صدای زیادی ایجاد می شود. به جای حرف زدن، از فرصت پیش آمده بهره بگیرید.

· 3- هنگام خروج از این مکان های شریف، دستمال کاغذی و امثال آن باقی نماند و در حفظ نظافت محل بکوشید.

· 4- در این مکان شریف و در تمام مسجدالنبی(ص) پشت به ضریح مطهر و قبر شریف رسول گرامی اسلام (ص) ننشینید.

· 5- در این مکان شریف تلفن همراه را روشن نگذارید و هنگام نماز هم آن را خاموش کنید.

· 6- در هنگام نماز میت (که معمولاً پس از نماز های واجب خوانده می شود) مسجد را ترک نکنید و در نماز میت شرکت کنید.

در مسجدالحرام :

· در این مسجد شریف هم علاوه بر تذکرات قبل موارد خاص را باید ملاحضه کرد:

· نام ائمه اطهار علیهم السلام را هنگام طواف با صدای بلند نبرید.

· برای رسیدن به مقابل حجرالاسود، برخلاف مسیر طواف کنندگان حرکت نکنید.

· در مسیر طواف نماز نخوانید و ایجاد مزاحمت نفرمائید.

· مقام ابراهیم علیه السلام را در دید آنها نبوسید.

· هنگام نماز جماعت و فشرده شدن صفوف از میان نمازگزاران عبور نفرمائید.(خصوصاً خواهران توجه کنند)

· پشت به کعبه ننشینید.

· برای بوسیدن حجرالاسود به دیگران آزار نرسانید.(خصوصاً خواهران توجه کنند که برای بوسیدن حجرالاسود نروند که زحمت و عواقبی بیش از ثواب مس و تقبیل حجر دارد)

خواهران محترم مراقب باشند که لباس احرام آنها نازک نباشد.(حتی جوراب) که هنگم طواف و احیاناً خیس شدن آن، بدن نما شود.- طواف در اینگونه لباس صحیح نیست-

· فاقرؤا ما تیسّر من القرآن

· تا می توانید قرآن بخوانید.

· بهترین عمل و ذکر در طول این سفر شریف، قرآن و انس با کتاب شریف پرودگار است. ختم قرآن دسته جمعی کاروان و ختم قرآن در مکه و مدینه را غافل نشوید که رسول اکرم (ص) فرمود: اشراف امت من حاملان قرآن و شب زنده دارانند.

· مراقب باشید:

· قرآن را هرگز روی زمین(و یا احیاناً روی کیسه کفش) نگذارید که سخت زشت و موجب هتک است و مورد اعتراض قرار خواهید گرفت.

· قرآن را در دست چپ و همچنین همراه کفش در یک دست نگیرید.

· کفش خود را روی قفسه های قرآن قرار ندهید.

· هنگام حرکت بین صفوف پا را از روی قرآن رد نکنید.

· در هنگان تلاوت ادب قاری را رعایت کنید.(به وضع بعض افراد که پا دراز کرده و یا خوابیده قرآن می خوانند اعتنا نکنید)

· در حین قرآن خواندن با دیگری سخن نگوئید. هنگام قرائت از رحل استفاده کنید و قرآن را همسطح زمین و محل نشستن خود قرار ندهید.

در بازار:

· پرسه زدن های زیاد در بازارها جز اتلاف گرانبهاترین وقتها، چیز دیگری را در پی نخواهد داشت. مقدار معینی پول داریم و سوقات محدودی خریده، اوقات ارزشمند خود را به بهترین معامله ها که همانا جلب رضایت صاحب خانه است خواهیم گذراند. ان شاء الله

· توجه داشته باشید که :

· هنگام نماز جلو مغازه ها تجمع نکنید.

· در هنگام خرید دقت کنید که ناچار به بازگرداندن کالای خریداری شده نشوید.

· از چانه زدنهای حقارت آمیز خصوصاً توسط خواهران محترمه بپرهیزید.

· خواهران توجه کنند که به تنهائی به بازار نرفته و خصوصاً وارد مغازه(که مشتری دیگری وجود ندارد) نشوند.

· بارهای حجیم و سنگین را خود حمل نکنید که موجب هتک شود.

· و به طور کلی :

· 1- با لباس نا مناسب در اماکن عمومی حاضر نشوید.

· 2- هنگام نماز جلوی ساختمان محل سکونت تجمع نکنید.

· 3- از ریختن آشغال در معابر عمومی پرهیز کنید.

· 4- اسم خود و نام خانوادگی مشابه با نام خدا و معصومین علیهم السلام را روی دمپائی و کفش ننویسید.

· 5- هنگام استراحت دیگران ایجاد مزاحمت نکنید.

· 6- در مجالس اعلام شده از طرف روحانی کاروان، مدیرکاروان،    مقام معظم رهبری و سایر کارهای گروهی، با دقت و نظم شرکت کنید و مسلماً بهترین بهره را در جلسات دعای جمعی و گروهی خواهیم گرفت ان شاء الله.

· 7- حفظ نظم و نظافت و احترام به افراد کاروان و فداکاری برای آنها و دستگیری از ضعیف ترها و احترام به بزرگترها و ترحم به کوچکترها از اصول مترقی اسلام است که خصوصاً در این سفر الهی که گروهی انجام می شود، لزوم به کارگیری آن مشخص و متعین است.

· 8- نهایتاً متذکر می شویم که از تلاوت قرآن، نگاه به کعبه، طواف مستحب و تکرار عمره مفرده(در حد امکان و توان) دریغ نورزید. که:

زمان خوشدلی دریاب دریــاب

که دائم در صدف گوهر نباشید

غنیمت دان و می خور در گلسـتان

که گل تا هفته دیگر نباشد

· در دعاهایتان دعا برای حفظ نظام مقدس اسلامی و سلامت توفیق مقام معظم رهبری و تمامی خدمتگزاران به نظام اسلامی و تمام مسلمانان عالم خصوصاً شیعیان و به همراهان خود و ملتمسین دعا را فراموش نفرمائید.

 

 

 

 
جوملا نرم افزار آزاد تحت مجوز GNU/GPL نسخه 2.0
جوملا فارسی توسعه و پشتیبانی توسط
 

اوقات شرعی