خانه
 
صفحه اصلی
آداب زیارت مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط سیدمهدی تقوی   
سه شنبه, 08 بهمن 1392 ساعت 09:56

آداب زيارت معصومين و امام زادگان عليهم السلام .:

 

بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحيمْ

 

آداب زيارت معصومين و امام زادگان عليهم السلام

1. غسل كردن پيش از رفتن براى زيارت .

2. پرهيز نمودن از كلام بيهوده و لغو و پرهيز از مخاصمه و در طول مسير.

3. خواندن دعاى وارده و مخصوص آن امام .

4. طهارت از حدث اكبر و حدث اصغر.(21)

5. پوشيدن جامه هاى پاك ، پاكيزه و نو. بهتر است رنگ جامه سفيد باشد.

6. در حين رفتن به زيارت گام ها را كوتاه بردارد و با وقار حركت كند و همچنين بايد خاضع و خاشع باشد و سر به زير راه برود و به بالا و اطراف خود توجه نكند ؛ يعنى به منزلت و عظمت زيارت فكر كند.

7. خوشبو نمودن خود در غير زيارت امام حسين عليه السلام .

8. هنگام رفتن به حرم مطهر، زبان را به ذكر تكبير، تحميد، تسبيح ، تهليل و تمجيد مشغول كند و با فرستادن صلوات بر محمد و آل محمد صل الله عليه و آله دهان خود را معطر نمايد.

9. ايستادن بر در حرم شريف و اذن دخول طلبيدن و سعى كردن در به دست آوردن رقت قلب و خضوع به وسيله تصور و فكر در عظمت و جلالت قدر صاحب آن مرقد منور؛ به فكر اين باشد كه ايستادن او را مى بيند، كلام او را مى شنود و جواب سلام او را مى دهد. همچنين بايد در محبت و لطفى كه ايشان به شيعيان و زائران خود دارند، تدبير كند و همچنين در خرابى هاى حال خود و خلاف هايى كه نسبت به آن بزرگواران كرده است ، تاءمل كند.

10. بوسيدن عتبه عاليه و آستانه مباركه . سزاوار است براى خدا به شكرانه اين كه او را به اين مكان رسانده است ، سجده كند.

11. مقدم داشتن پاى راست در وقت داخل شدن و مقدم داشتن پاى چپ در وقت بيرون آمدن ؛ مانند مساجد.

12. رفتن نزد ضريح مطهر به نحوى كه بتواند خود را به آن بچسباند. توهم اين كه دور ايستادن ادب است ، وهم (غلط) است . زيرا در حديث آمده است كه تكيه كردن بر ضريح و بوسيدن آن شايسته است .

13. ايستادن پشت به قبله و رو به قبر منور در وقت زيارت . ظاهرا اين ادب مختص به معصوم عليه السلام است . وقتى از خواندن زيارت فارغ شد، گونه راست را به ضريح بگذارد و به حال تضرع ، دعا كند. سپس گونه چپ را بگذارد و خدا را به حق صاحب قبر بخواند كه او را از اهل شفاعت آن بزرگوار قرار دهد. آنگاه در دعا مبالغه كند. سپس به سمت سر مطهر برود و رو به قبله بايستد و دعا كند.

14. ايستادن در وقت خواندن زيارت ؛ اگر عذرى مثل ضعف و درد كمر و درد پا و غيره نداشته باشد.

15. تكبير گفتن هنگام ديدن قبر مطهر، پيش از شروع خواندن زيارت .

16. خواندن زيارت وارده از سادات انام عليهم السلام و ترك زيارت هاى ساخته شده بى اساس كه بعضى بى خردان ، عوامانه آنها را با بعضى از زيارات تلفيق كرده اند.

17. به جا آوردن نماز زيارت كه اقل آن دو ركعت است .

18. خواندن سوره يس در ركعت اول و سوره الرحمن در ركعت دوم ؛ در صورتى كه براى آن زيارتى كه نماز آن را مى خواند، كيفيت مخصوصى ذكر نشده باشد.

19. كسى كه داخل حرم مطهر شود و ببيند كه نماز جماعت برقرار شده است ، پيش از آنكه زيارت كند، ابتدا نماز بخواند. همچنين وظيفه ناظر حرم است كه مردم را به نماز امر كند.

20. تلاوت كردن قرآن نزد ضريح مطهر و هديه كردن آن به روح مقدس ‍ مزور.(22)

21. ترك نمودن سخنان ناشايست و كلمات لغو و بيهوده و عدم اشتغال به صحبت هاى دنيوى كه هميشه و در همه جا مذموم ، قبيح ، مانع رزق و باعث قساوت قلب است .

22. بلند نكردن صدا در وقت زيارت .

23. وداع كردن با امام عليه السلام در وقت بيرون رفتن از شهرى كه آن حضرت در آن جا مدفون است .

24. توبه و استغفار نمودن از گناهان و تصميم به بهتر كردن حال ، كردار و گفتار خود بعد از فراغت از زيارت .

25. انفاق كردن به قدر وسع بر خادمان آستانه شريفه .

26. سزاوار است كه خدام از اهل خير و صلاح و صاحب دين و مروت باشند و آنچه را از زائران مى بينند، تحمل نمايند و خشم خود را بر ايشان فرو نشانند و بر آنها تندى و درشتى ننمايند و بر رفع حوايج محتاجين اقدام و زائرين را راهنمايى كنند.

27. انفاق و احسان بر فقرا، مجاورين و مساكين شهرى كه امام عليه السلام در آن مدفون است ؛ خصوصا سادات و اهل علم .

28. از جمله آداب ، تعجيل كردن در بيرون رفتن از حرم است ؛ در وقتى كه حظ و بهره خود را از زيارت درك كرد تا براى رجوع بعدى شوق بيشترى داشته باشد.

29. سزاوار است وقتى كه زوار بسيار است ، كسانى كه جلوتر هستند و به ضريح چسبيده اند، زيارت را كوتاه نمايند و زودتر بيرون روند تا ديگر زائران هم به قرب ضريح فايز گردند.(23

 

 

نکات بالا برگرفته شده از http://seyedhadi3.blogfa.com/cat-17.aspx می باشد

و به نظر حقیر ادب اصلی زیارت این است که:

1.تلاش در حاضر دیدن مزور هنگام زیارت داشته باشد و سلام بر حضرات را به سلام به شخص غایب تصور نکند چرا که شاید خیلی ها در زیارت هر چند امام حاضر است اما متأسفانه التفات به غایب است. لذا باید سعی شود هم خود و هم دیگران را به حاضر دیدن امامان معصوم و سایر بزرگانی که به زیارت آنها می رویم داشته باشیم.

2.سعی شود برای مخاطبین و زائرین محترم اهمیت اصل زیارت معصومین و بزرگان را بیشتر گوش زد کنیم به گونه ای ک هدف و غایت اصلی آنها در هنگام زیارت، زیارت کامل و تمام باشد و توجه اصلی آنها به زیارت باشد نه اینکه در همان نگاه اول یاد مریض خود و بدهکاری و ... بیافتند  اگر مثالی بخواهیم بزنیم می شود گفت گاهی اوقات مردم برای دیدن بعضی بزرگان ربانی و عالمان عرفانی  ساعت ها وقت می گذارند تا فقط  لحظه از دور یا نزدیک بدون اینکه سخنی با آنها بگویند او را ببینند و همین را کمال دیدار با آن بزرگوار می دانند بگونه ای که همان لحظه ای زیارت را فیضی برای خود می دانند .

لذا اگر در زائر این مهم به طور کامل شکل بگیرد قطعا زیارتی کاملتر خواهد داشت و اما اگر اینگونه نشد همانگونه که در بعضی مداحی ها و سخنرانی ها گاهی مشاهده می شود که از همان ابتدای زیارت یا سوگواری می فرمایند  مریض ها را به ذهن داشته باشید  گرفتاریهای خود و دیگران را به یاد داشته باشید و ... که به نظر بنده سبب انحراف در زیارت و سوگواری می شود. بله دعا باید نمود اما دعا و درخواست این امور باید بخشی جزئی از زیارت را به خود اختصاص دهد و آن هم بعد از اینکه زیارت به معنای واقعی درک شد نه اینکه افتخار ما این باشد که مثلا در حرم حضرت علی (علیه السلام) گریه کرده ایم در حالی که مثلا مریض سرطانی یا مشکلات مالی و... خود از همان ابتدا در ذهن ما بوده است به گونه ای که حس و درک حضور در نزد معصوم بودن را از ما گرفته بوده است.

3. سعی شود در توجه دادن مخاطب به زیارت ابتدا از عواملی مادی مثلا ایوان نجف و گنبد و ... استفاده نشود که اگر زمانی به امام زاده ای رفتید که مثلا این ها را نداشت و ... مجبور بشویم از خرابه بودن حرم و ... وارد شویم که موجب می شود ذهن مخاطب و زائر خصوصا اگر مقداری  پخته باشد مشوش شود که با خود بگوید به هر حال  ایوان داشتن و گنبد و ... داشتن خوب است یا نداشتن و .....(نکته: اگر نوشته های بنده در بیان مقصود بنده قصور داشته است بنده را عفو نمایید ان شاءالله مقصود را رسانده باشم)

آخرین بروز رسانی در چهارشنبه, 23 بهمن 1392 ساعت 12:00
 
سر خم می سلامت شکند اگر سبویی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط سید محمد رضا رکنی دزفولی   
چهارشنبه, 22 شهریور 1391 ساعت 01:31

همه هست آرزويم كه ببينم از تو رويي

چه زيان ترا كه من هم برسم به آرزويي

 

به كسي جمال خود را ننموده اي و بينم

همه جا بهر زباني بود از تو گفتگويي

 

غم و درد و رنج و محنت همه مستعد قتلم

تو ببر سر از تن من ببر از ميانه گويي

آخرین بروز رسانی در جمعه, 28 مهر 1391 ساعت 01:04
ادامه مطلب...
 
زندگي نامه حضرت علي اكبر(ع) منبع: http://www.aviny.com مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط سید محمد رضا رکنی دزفولی   
دوشنبه, 14 فروردین 1391 ساعت 21:14

حضرت علي اكبر (ع) فرزند ابي عبدالله الحسين(ع) بنا به روايتي! (رکنی دزفولی: من اولین بار از حاج منصور ارضی شنیدم!) در يازدهم شعبان،سال43 قمري در مدينه منوره ديده به جهان گشود.

آخرین بروز رسانی در جمعه, 15 اردیبهشت 1391 ساعت 04:01
ادامه مطلب...
 
اطلاعیه مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط دبیر جلسات   
سه شنبه, 29 فروردین 1391 ساعت 13:47

جلسه هفته آینده روز سه شنبه 5 اردیبهشت ساعت 11:30 صبح برگزار می شود.

 

 

.

آخرین بروز رسانی در سه شنبه, 29 فروردین 1391 ساعت 13:49
 
مهتاب مغرب (همسر امام کاظم «ع »)مادر حضرت امام رضا(ع) مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط سید محمد رضا رکنی دزفولی   
دوشنبه, 08 اسفند 1390 ساعت 22:45

مهتاب مغرب (همسر امام کاظم «ع »)

پدید آورنده : محدثه رضایی

مادر گرامی حضرت امام رضا(ع) از بزرگزادگان عجم بود. او در عجم به دنیا آمداما در بلاد عرب رشد کرد و پرورش یافت.از مشهورترین نامهایش تکتم می باشد که از نامهای زنان عرب است و در اشعار عرب این نام زیاد آمده است. او نامهای دیگری هم دارد از جمله: سکن نوبیه ، اروی، نجمه، سمانه، سلامه ، خیزران، مرسیه، صقر ، و البته این تمام نامهای ایشان نیست و دلیل اینکه ایشان نامهای زیادی دارد این است که مستحب است اسم برده هنگام تغییر مالک، تغییر پیدا کند.

و حال ما سرگذشت بردگی ایشان را شرح می دهیم:

 

آخرین بروز رسانی در دوشنبه, 08 اسفند 1390 ساعت 22:49
ادامه مطلب...
 
«شروعقبلی1234بعدیانتها»

صفحه 3 از 4
جوملا نرم افزار آزاد تحت مجوز GNU/GPL نسخه 2.0
جوملا فارسی توسعه و پشتیبانی توسط
 

اوقات شرعیحاضرین در سایت

ما 4 مهمان آنلاین داریم
بازدیدکنندگان : 196857